
Til næste folketingsvalg vil man kunne finde Heino Knudsens navn på stemmesedlen for Socialdemokratiet i Guldborgsundkredsen.
Den socialdemokratiske kredsbestyrelse i Guldborgsund har indstillet til, at regionsrådsformanden for Region Sjælland vælges som folketingskandidat for kredsen.
Det skriver kredsen i en pressemeddelelse sendt til Ritzau.
Beslutningen blev truffet mandag aften på et ordinært gruppe- og kredsbestyrelsesmøde, som bakkes op af den socialdemokratiske byrådsgruppe i kommunen.
”Jeg er glad og stolt over at kredsbestyrelsen og byrådsgruppen i Guldborgsund ønsker mig som Folketingskandidat, og jeg vil meget gerne stille mig til rådighed,” fortæller Heino Knudsen i pressemeddelelsen.
Fortsætter til næste regionsrådsvalg
Heino Knudsen har været regionrådsformand i Region Sjælland siden 2018 og oplyser, at han vil fortsætte i rollen som regionsrådsformand frem til det næste regionsrådsvalg i 2025.
”Jeg vil fuldt ud fortsætte mit nuværende arbejde for Region Sjælland som regionsrådsformand frem til næste regionsrådsvalg i 2025, hvor vi skal have en ny socialdemokratisk spidskandidat klar i Region Sjælland,” udtaler Heino Knudsen.
Han afløser Thorkild Holmboe-Hay, der netop har trukket sig som kandidat og desuden ikke opnåede valg ved folketingsvalget 2022.
Ifølge Heino Knudsen vil han imødekomme opgaven med ”stor energi, ydmyghed og engagement”, lyder det.
Før han kan kalde sig officiel folketingskandidat, skal Heino Knudsen dog vælges på en kredsgeneralforsamling.
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- Løkke kunne have fået forhandlingerne til at eksplodere – men han smed kun en røgbombe
- Politisk redaktør hæfter sig ved to ting efter Løkke-ultimatum: Centrum-venstre-regering stadig på bordet
- Thomas Larsen: Partierne i blå blok øjner sårbare flanker hos Frederiksen og Løkke. Nu gør de klar til at angribe
- Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed
Nyhedsoverblik

Kvinfo: Aldrig har der være flere kvinder i Folketinget, men på de magtfulde poster er det stadig skævt

Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed

Søren Gade er genvalgt som formand for Folketinget – Messerschmidt valgt til præsidiet



























