Risbjerg: Meningsmålingerne led af systematiske fejl

29. juni 2015 kl. 02.00
Alle målingerne undervurderede systematisk tilslutningen til DF og overvurderede tilslutningen til Radikale og SF. Det tyder på, at alle institutter har den samme type systematiske fejl i deres målemetode.
Søren Risbjerg Thomsen
Valgforsker
Af Søren Risbjerg Thomsen
Valgforsker, professor i statskundskab
Som beskrevet i en artikel på Altinget dagen efter valget havde de seneste meningsmålinger større afvigelser fra valgresultatet end sædvanligt. Der var fejlprocenter over 4 procent, Gallup dog lidt lavere med 3,8 procent.
Alle målingerne undervurderede systematisk tilslutningen til DF og overvurderede tilslutningen til Radikale og SF. Det tyder på, at alle institutter har den samme type systematiske fejl i deres målemetode.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"


































