Seidenfaden ansætter afviste irakere

32.000 kr. om måneden.
Det bliver lønnen til en afvist irakisk asylansøger fra Dagbladet Politiken, hvis chefredaktør Tøger Seidenfaden får held med sit seneste politiske projekt: Seidenfaden vil give arbejde til afviste asylansøgere i håb om at forhindre deres udsendelse af Danmark.
Med sit initiativ håber Seidenfaden at få puttet de afviste asylansøgere ind under den såkaldte beløbsordning, hvor udlændinge kan blive i Danmark for at arbejde. Her er kravet en indtægt på minimum 375.000 kr. om året.
Tøger Seidenfaden orienterede Politikens journalister i en fællesmail onsdag morgen, og initiativet skulle fyres af i avisen torsdag.
Konkret vil Politiken oprette "Irak Centeret", der skal forsøge at skabe kapital og job til op mod 100 afviste irakiske asylansøgere - der skal fungere som "rådgivere om irakiske spørgsmål". Pengene vil Politiken skaffe gennem en indsamling.
Med det direkte forsøg på at forhindre udsendelsen tager Politiken et meget usædvanligt skridt som nyhedsformidler.
Det er dog ikke sikkert, Politikens aktion vil forhindre udsendelsen. Ifølge kilder i Integrationsministeriet vurderes eventuelle ansættelser nemlig ud fra, om der er overensstemmelse mellem job og løn. På den måde ønskes at undgå "proforma ansættelser".
Tøger Seidenfaden har ikke ønsket at kommentere historien overfor Altinget.dk.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























