Demensplan blokerer for aftale om satspuljen

14. november 2019 kl. 15.20
Simon Lessel
Redaktør
Rasmus Løppenthin
Journalist
Ole Nikolaj Møbjerg Toft
Journalist - sundhedspolitisk analytiker
Det er ikke er nogen hemmelighed, at demensområdet står øverst på vores ønskeliste.
Sophie Løhde
Politisk ordfører, Venstre
Der skal flere penge til demente, hvis Venstre skal være med i aftalen om fordelingen af resterne fra satspuljen. Og det får en aftale om fordeling af pengene til socialt udsatte til at trække ud.
Det bekræfter kilder tæt på forhandlingerne til Altinget.
Regeringen har lagt op til at bevare 3 ud af i alt 23 initiativer i en demenshandlingsplan, men det er ikke nok for Venstre.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
































