Om
Louise Hvid Jensen
Jørgen Anker
Louise Hvid Jensen
Jørgen AnkerEgmont Fonden finder nye programchefer hos SUS og Københavns Kommune

9. februar 2022 kl. 11.22
Egmont Fonden har ansat Jørgen Anker og Louise Hvid Jensen som nye programchefer.
Det oplyser fonden på sin hjemmeside.
"Både Jørgen og Louise har nogle meget stærke kompetencer, som kommer til at være vigtige for Egmont Fonden i arbejdet for at realisere vores nye almennyttige strategi. Jeg er sikker på, at de kan være med til at styrke vores arbejde med at reducere læringsulighed og frafald fra ungdomsuddannelse," udtaler Henriette Christiansen, direktør i Egmont Fondens Støtte- og bevillingsadministration.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Civilsamfund fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café



































