Hårdt angreb på unges paraply-organisation

Ledelsen består af en styrelse på 17 personer, som vælges på et årligt delegeretmøde i december.
DUF fordeler årligt 120 millioner kroner fra tipsmidlerne til samfundsengagerende og demokratiserende aktiviteter i danske ungdomsorganisationer.
Pengene bliver uddelt af et såkaldt tipsudvalg, som nedsættes af styrelsen i DUF.
Ungdomspartierne og resten af Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) skyder sig selv i foden i sag om fordeling af tipsmidlerne. Det mener Frivilligrådet, som rådgiver regeringen og Folketinget inden for frivillig-området.
Jeg synes, at DUF skal genoverveje, hvad det egentlig er, at de som organisation skal varetage og stå for.
Vibe Klarup Voetmann
Formand, Frivilligrådet
DUF’s styrelse lægger op til, at sociale ungdomsorganisationer mister retten til at få støtte baseret på medlemstallet. Fremover vil størrelsen af deres tilskud afhænge af et konkret skøn fra et såkaldt tipsudvalg. Det kan i yderste konsekvens koste organisationer som Ungdommens Røde Kors og Red Barnet Ungdom flere millioner kroner i tilskud.
Samtidig bevarer ungdomspartierne et fast tilskud baseret på antallet af medlemmer og scorer herudover en bonus på to procent i forhold til de nuværende takster.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”
- Krige og katastrofer kan forene forsikringsbranchen, fonde og civilsamfundet i nyt interessefællesskab























