Bliv abonnent
Annonce

Notat afslører: Center for Frivilligt Socialt Arbejde skal uddele millioner i driftsstøtte til frivillige indsatser

Rillo Rud tiltrådte som centerchef for Center for Frivilligt Socialt Arbejde i juni 2024. Forud for hendes tiltrædelse var CFSAs bevilling blevet skåret ned til en tredjedel i forhold til året før. Nu ser det ud til, at centret er udset til at skulle varetage opgaven med at forvalte driftsstøtte til frivillige sociale organisationer. 
Rillo Rud tiltrådte som centerchef for Center for Frivilligt Socialt Arbejde i juni 2024. Forud for hendes tiltrædelse var CFSAs bevilling blevet skåret ned til en tredjedel i forhold til året før. Nu ser det ud til, at centret er udset til at skulle varetage opgaven med at forvalte driftsstøtte til frivillige sociale organisationer. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
4. september 2025 kl. 15.00

Det bliver Center for Frivilligt Socialt Arbejde, CFSA, som fremover skal stå for at uddele et endnu uvist millionbeløb til driftsstøtte til frivillige sociale organisationer. 

Det er ikke det, vi har ønsket os, men hvis det er sådan, det ender, så kan vi sammen med CFSA sagtens skabe en god løsning

Dorte Nørregaard
Formand, Civilsamfundets Brancheforening

Sådan lyder i hvert fald udspillet fra regeringen, jævnfør et forhandlingsnotat udsendt af ministeriet, og som Altinget er i besiddelse af.  

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026