
27. november 2024 kl. 09.10
Signe Jarvad, der er centerchef i Københavns Kommune, er ny direktør i Ungdommens Røde Kors.
Det oplyser hun i et indlæg på Linkedin.
Læs også
Signe Jarvad kommer fra en stilling som centerchef i kultur og fritidsforvaltningen i Københavns Kommune, hvor hun har arbejdet i knap 14 år. Hun er tidligere medlem af Danmarks akkrediteringspanel og leder af to biblioteker; Tingbjerg Bibliotek og Solvang biblioteker.
"Jeg er dybt imponeret over den værdi Ungdommens Røde Kors hver dag skaber både lokalt, nationalt og internationalt - og helt særligt den stålsatte ambition om at ingen børn og unge skal stå udenfor," skriver Signe Jarvad.
Den kommende direktør tiltræder stillingen 1. januar.
Læs også
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”



































