Bliv abonnent
Annonce
Om  
Fatima Murkas
Jonas Wiederholt Larsen

URK's hidtil yngste forperson vil lade udsatte børn og unge sætte endnu større præg på indsatserne: ”De er vores eksperter”

Foto: Camille Kirkegaard, Ungdommens Røde Kors
27. september 2025 kl. 17.10

Med sine 20 år og to et halvt års erfaring med frivilligt arbejde i Ungdommens Røde Kors er Fatima Murkas på en gang ung og halverefaren på den post, hun lørdag blev valgt til som eneste kandidat: Posten som landsforperson for Ungdommens Røde Kors, URK.

Hendes forgænger, Jonas Wiederholt Larsen, blev til sit første bestyrelsesmøde præsenteret for et regnskab med et underskud på 4,7 millioner kroner og negativ egenkapital på 2,8 millioner kroner ud af en samlet omsætning på 30,4 millioner. Noget af en mundfuld.

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026