Helle Thiele
Jørn PedersenEndnu en chef fyret i Kolding Kommune
Kolding Kommune har fredag besluttet at afskedige skolechef Lars Svenson.
Det skriver Jydskevestkysten.
Afskedigelsen kommer, efter at Kolding Kommune for kort tid siden valgte at fyre skoledirektør Helle Thiele, da et overforbrug på skoleområdet blev opdaget.
På samme tidspunkt blev det kendt, at skoleområdets øverste ledelse havde igangsat flere initiativer uden at informere børne- og uddannelsesudvalget i Kolding Kommune.
Og det er altså disse begivenheder, der har fået et enigt økonomiudvalg til at indlede en afskedigelsessag mod Lars Svenson.
"Det er indlysende for enhver, der har fulgt sagen, hvorfor der ikke er tillid. Man har sprunget det politiske led over. Man kan sige, at man har glemt sin bestyrelse og har ikke medinddraget den i processen," siger borgmester i Kolding Kommune, Jørn Pedersen (V) til Vejle Amts Folkeblad.
Lars Svenson har været ansat som skolechef i Kolding Kommune siden februar 2017. Han var tidligere ansat som skolechef i Aabenraa Kommune.
Lars Svenson er ansat som tjenestemand, og derfor vil der være en tre ugers høringsperiode, hvor Kolding Kommune vil forsøge at lave en aftale med skolechefen.
Omtalte personer

Helle Thiele
Rådgiver, Thiele Rådgivning, fhv. direktør, Børne- og Uddannelsesforvaltningen, Kolding Kommune, fhv. underdirektør, TDC, fhv. vicedirektør, Socialstyrelsen

Jørn Pedersen
Direktør, Slotssøbadets Fond – Akturum, bestyrelsesmedlem, BlueKolding, DANVA, EWII, og Danmarks Jægerforbund, bestyrelsesformand, Erhvervsklubben Kolding
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde





































