Forskere: Gevinster ved udlicitering svinder ind

Man kan ikke bare antage, at fordi det har været givet besparelser de sidste 15 år, så vil vi også opleve de samme besparelser de næste 15 år. Det har vi ret gode indikationer på, at man ikke vil.
Ole Helby Petersen
Forskningsleder for projektet EffektDoku
Vi mener, man skulle lade det kommunale selvstyre fungere i stedet for at udsende rigide tal på, hvor meget der skal sendes i udbud. Så bliver det ideologi, der driver udviklingen, uanset om det så kan betale sig eller ej.
Ellen Lykkegård
Formand for 3F's Offentlige Gruppe
Inden for de kommende måneder ventes regeringen at melde et måltal ud, der skal være med til at øge konkurrenceudsættelse af opgaver i kommunerne.
Og historisk har udliciteringens indtog da også været en succes for verdens skatteborgere.
Det fastslår en gruppe af danske forskere på tværs af universiteter og højere læreanstalter i Danmark.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
- Tænketank: Vi skal væk fra Trump og Xi Jinping. En ny regering skal investere massivt i europæisk AI
- Jakob Ellemann-Jensen: Jeg blev selv vildledt i Elbit-sagen
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Lobbyister: Embedsværket er blevet vigtigere for vores arbejde






































