Udvalg i EU-kritik af Esben Lunde

17. november 2016 kl. 03.00
Det skal ikke bare være en meningsløs blåstempling. Så er der ingen grund til, at vi får sagerne over i udvalget.
Pia Adelsteen (DF)
Formand for Miljø- og Fødevareudvalget
Når Folketingets politikere i Miljø- og Fødevareudvalget får forelagt tekniske EU-sager om alt fra GMO-godkendelser til regler for kemiske produkter, sker det ofte med så kort varsel, at det kan være svært at give et kvalificeret bidrag til processen.
Sådan lyder det i et brev fra udvalget til miljø- og fødevarerminister Esben Lunde Larsen (V).
De såkaldte komitesager sendes "ofte meget sent fra ministeriet og ofte ikke inden for den 8 dages frist forud for afstemningerne (i EU, red.), som ministeriet tidligere har tilkendegivet,” skriver udvalgsformand Pia Adelsteen (DF) i brevet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser
- Tænketank: EU og USA er for det meste uenige om tech-regulering. Men på ét punkt er begge på vej i den rigtige retning
- Rumæniens regering kollapser efter mistillidsvotum



















