Bliv abonnent
Annonce

Ekspert: Gode argumenter for at Danmark skal huse EMA

Kampen om at skulle huse EMA efter et britisk EU-exit ventes at blive hård.  
Kampen om at skulle huse EMA efter et britisk EU-exit ventes at blive hård.  Foto: Lars Helsinghof /Altinget
2. december 2016 kl. 02.00

Briterne har endnu ikke formelt meddelt deres exit fra EU. Men i en stribe EU-lande arbejder man allerede nu på, at netop deres land skal huse den fælleseuropæiske lægemiddelmyndighed, EMA.

Hvis EU-Kommissionen ender med at vælge en ny placering til EMA's placering ud fra, hvordan man sikrer en fortsat velfungerende lægemiddelmyndighed, så har Danmark gode kort på hånden. Det vurderer international medicinalrådgiver, Steffen Thirstrup.

”Danmark kan sætte flueben ud for mange af de kriterier, som er vigtige i forhold til at kunne huse EMA," siger Steffen Thirstrup.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026