5. november 2015 kl. 19.59
Det bliver Morten E. G. Jørgensen, som skal være særlig rådgiver for forsvarsminister og minister for nordisk samarbejde, Peter Christensen (V). Det oplyser Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.
Morten E. G. Jørgensen er uddannet jurist fra Aarhus Universitet, og han kommer fra en stilling i Justitsministeriet, hvor han blandt andet har arbejdet som anklagerfuldmægtig i Københavns Vestegns Politi og som juridisk specialattaché på EU-repræsentationen i Bruxelles.
Samtidig er han også ansat på Københavns Universitet, hvor han underviser i institutionel forfatningsret og EU-forfatningsret.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Vi har mere brug for Ukraine, end de har for os



















