Haarder uenig i EU-krav om mere europæisk indhold på Netflix

26. maj 2016 kl. 05.45
Jeg går ind for en mere positivt orienteret løsning, som kan fremme den europæiske film- og tv-produktion, fremfor at gå kvotevejen
Bertel Haarder
Kulturminister (V)
Amerikanske hit-serier som Breaking Bad, Game of Thrones og House of Cards stjæler opmærksomheden fra Barnaby, Wallander og Broen i takt med, at flere tv-seere slukker for det gammeldags flow-tv og zapper over på Netflix og HBO.
Men nu vil EU-Kommissionen tvinge streamingtjenester til at tilbyde mere europæisk indhold. Nærmere bestemt mindst 20 procent.
Det fremgår af forslaget til revision af det såkaldte medietjenestedirektiv, som Kommissionen onsdag præsenterede i forbindelse med sin nye strategi for det digitale marked.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om EU fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland















