Bliv abonnent
Annonce

Om 39 dage skal Danmark stå i spidsen for EU: Her er prioriteterne

22. maj 2025 kl. 20.00

BRUXELLES: Der var en vis mængde utilfreds mumlen blandt flere af Folketingets EU-ordførere, da europaminister Marie Bjerre torsdag troppede op i folketingssalen for at redegøre for prioriteterne, når Danmark 1. juli overtager formandskabet i EU’s Ministerråd.

Det kunne hun nemlig ikke, lod hun forstå. Det endelige program for Danmarks seks måneder i formandsstolen er endnu ikke blevet godkendt af regeringen. Det vil først blive fremlagt 19. juni – blandt andet af respekt for det siddende polske formandskab, hvis øjeblik i spotlyset danskerne ikke vil stille sig i vejen for.

Marie Bjerre lægger ikke skjul på, at det er et svært tidspunkt at skulle overtage faklen på, hvor mange ting er flydende.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026