Bliv abonnent
Annonce

Støtte til patentdomstol skrumper

Det ligner stadig et klart ja til EU's patentdomstol. Men JA-siden skrumper.
Det ligner stadig et klart ja til EU's patentdomstol. Men JA-siden skrumper.Foto: Rasmus Flindt Pedersen/Altinget.dk
20. marts 2014 kl. 02.56

Meget tyder på, at det kan gå hen og blive en gyser.

Thorsten Borring Olesen
Professor i samtidshistorie og EU på Aarhus Universitet
Fakta
Om målingerne:

Målingerne er foretaget af A&B Analyse for Altinget.dk og er indsamlet i perioderne 9. januar til 15. januar og 27. februar til 4. marts. 1017 personer har svaret i den første, mens 1225 har svaret i den anden måling. Data er vægtede efter Søren Risbjergs seneste gennemsnit, så de er politisk repræsentative.


Kilde: A&B Analyse

Vælgernes støtte til EU's patentdomstol falder støt.

I januar var der opbakning til patentdomstolen fra 54 procent af vælgerne, men det tal er i marts faldet til 47 procent. Imens er modstanden steget fra 20 til 25 procent. Det viser målinger foretaget af A&B Analyse for Altinget.dk.

Målingerne viser også, at et stort antal ikke ved, hvad de vil stemme ved folkeafstemningen 25. maj: 28 procent har ikke afgjort, hvor krydset skal sættes.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026