Bliv abonnent
Annonce

Tyskland sender ny konsul til Aarhus

11. december 2016 kl. 09.06

Om en lille måned får Tyskland en ny honorær konsul i Aarhus. 

Klaus Schäfer er manden, der skal tage over efter det mangeårige dansk-tyske bindeled, Finn Prang-Andersen. Det skriver den tyske ambassade i en pressemeddelelse.

54-årige Klaus Schäfer er uddannet maskiningeniør og finmekaniker. Han har boet i Aarhus med sin familie de sidste seks år og er til daglig administrerende direktør for Crisplant.

"Som ny honorær konsul vil jeg gerne på forskellig vis yde en indsats for det dansk-tyske forhold i mit jurisdiktionsområde. Da jeg allerede har arbejdet i udlandet i mange år, kender jeg til de problemer, som tyskere i udlandet ofte støder på. Her påtager jeg mig gerne rollen som første kontaktperson," lyder den fra nye honorære konsul i pressemeddelsen.

Der er skiftedag på konsulatet 13. januar.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026