Bliv abonnent
Annonce

Politikere trodser biologer: Afviser torskestop i Nordsøen, men sænker den tilladte kvote

Der må stadig være torsk i kasserne på de danske fiskeauktioner næste år. EU-landene er sammen med Norge og Storbritannien blevet enige om, at der fortsat må fanges torsk i Nordsøen, selv om Det Internationale Havforskningsråd anbefalede at sætte næste års torskekvote til 0.
Der må stadig være torsk i kasserne på de danske fiskeauktioner næste år. EU-landene er sammen med Norge og Storbritannien blevet enige om, at der fortsat må fanges torsk i Nordsøen, selv om Det Internationale Havforskningsråd anbefalede at sætte næste års torskekvote til 0.Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
8. december 2025 kl. 14.55

Danske fiskere kan se frem til fortsat at fange torsk i Nordsøen, selv om Det Internationale Havforskningsråd, ICES, tidligere i år anbefalede et torskestop.

EU-landene blev sammen med Norge og Storbritannien i begyndelsen af december enige om en aftale for fiskeriet i Nordsøen næste år.

Aftalen betyder, at der stadig må fanges torsk, men også at torskekvoten bliver 42 procent mindre næste år. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026