Bliv abonnent
Annonce

Dansker bliver vicepræsident for verdenskendte CERN

1. april 2016 kl. 11.11

Jens Jørgen Gaardhøje er dansk professor i partikelfysik ved Niels Bohr Instituttet, og fra 1. juli kan han også kalde sig vicepræsident i verdens største center for partikelforskning, CERN, der ligger i Schweiz. Forskningscenteret kom senest på verdenskortet i 2012, hvor man fandt den såkaldte Higgs-partikel.

Jens Jørgen Gaardhøje er dog langt fra ny i foretagendet. Han har i adskillige år stået i spidsen for forskningsgruppen ALICE under CERN, der arbejder med at genskabe de stoftilstande, som herskede i splitsekundet efter universets tilblivelse.  

"Det er spændende at blive en del af den øverste ledelse af verdens største center for partikelforskning og være med til at træffe de langsigtede beslutninger og lægge de videnskabelige strategier," siger Jens Jørgen Gaardhøje til Berlingske. 

Iblandt dem skal professoren blandt andet være med til at beslutte, om den nuværende, kendte og 27 kilometer lange partikelaccelerator LHC på sigt skal erstattes af en 100 km længere og langt mere kraftfuld. 

Læs mere her.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026