
Annegrete Juul kan fra 1. november kalde sig for direktør i Center for Sundt Liv og Trivsel.
Det oplyser centeret i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig utrolig meget til at stå i front for Center for Sundt Liv og Trivsel og sammen med medarbejdere, bestyrelse og samarbejdspartnere gøre en reel forskel for børn og unges sundhed og trivsel," lyder det fra den nye direktør.
Annegrete Juul er i øjeblikket dekan for Det Pædagogiske og Samfundsfaglige Fakultet på Københavns Professionshøjskole, hvilket hun har været siden 2015.
Tidligere har hun været institutchef for sygepleje på Professionshøjskolen Metropol og vicedirektør for sundhedsuddannelse på Professionshøjskolen UCC.
Center for Sundt Liv og Trivsel skal fremme trivsel og sundhed blandt børn og unge i Danmark. Bag centret står Indenrigs- og Sundhedsministeriet og Novo Nordisk Fonden, der har finansieret centret i en tiårig periode.
Annegrete Juul er uddannet cand.scient.san.publ. fra Københavns Universitet og har en ph.d. i organisation og ledelsesstudier fra Copenhagen Business School.
Omtalte personer
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















