DF vil slå Undervisnings- og Uddannelsesministeriet sammen

Det ville gøre processen mere smidig og effektiv, hvis man havde ét ministerium, som dækkede fra børnehaveklassen til de videregående uddannelser.
Alex Ahrendtsen (DF)
Undervisningsordfører
Der er brug for at se grundskolen, ungdomsuddannelserne og de videregående uddannelser i en større sammenhæng, og derfor nytter det ikke noget, at undervisnings- og uddannelsessystemet hører hjemme i to forskellige ministerier.
Det mener Dansk Folkepartis uddannelsesordfører, Alex Ahrendtsen, som nu foreslår, at man slår Undervisningsministeriet sammen med Uddannelsesministeriet.
“Vores uddannelsessystem hænger ikke godt nok sammen, og derfor er der brug for at tænke hele systemet igennem forfra. Det ville gøre processen mere smidig og effektiv, hvis man havde ét ministerium, som dækkede fra børnehaveklassen til de videregående uddannelser. Det ville tvinge os alle til at tænke i sammenhæng,” siger Alex Ahrendtsen og fortsætter:
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger





















