Korankrisen kan gøre mere skade på Socialdemokratiet end på Venstre

Efter mere end en uge med fuld damp på kedlerne, har kun en lille håndfuld socialdemokrater åbent ytret modstand mod Mette Frederiksen og regeringens beslutning om at føje de muslimske landes regeringer ved at dæmme op for sommerens kavalkade af koranafbrændinger.
Men det betyder slet ikke, at Mette Frederiksen og Socialdemokratiet kommer til at undgå brandskader.
Faktisk er der flere argumenter for, at sagen kan gøre mere ondt på Socialdemokratiet end på vennerne i Venstre, der ellers bærer rundt på de liberale principper og arven fra Anders Foghs Rasmussen ageren under Muhammed-krisen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
























