Finanslovsaftale sikrer ekstra millioner til fri forskning

8. november 2012 kl. 10.58
Uddannelsesminister Morten Østergaard (R) er nået til enighed med Enhedslisten og Liberal Alliance om næste års fordeling af forskningsreserven. Det betyder blandt andet, at der tilføres den frie forskning cirka 61 millioner kroner mere, end regeringen oprindeligt foreslog. Pengene kommer blandt andet fra innovationsindsatsen.
Venstre, Dansk Folkeparti og Konservative endte med ikke at komme med i aftalen, efter det ikke var muligt at blive enige ved de afsluttende forhandlinger.
Ud over millionerne til fri forskning fremhæver Liberal Alliance, at det er lykkedes at forhandle 45 millioner kroner hjem til Højteknologifonden.
Finansiering fra høreapparater
Finansieringen af den 770 millioner kroner store forskningsreserve hentes blandt andet fra en ændring af tilskuddet til høreapparater. Reduktionen af tilskuddet bidrager med omkring en halv milliard over de næste fire år.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Nordforsk: Vi vil gerne åbne for, at flere forskningsmiljøer kan søge støtte til nordisk forskning
- Rektor: Fremtidens uddannelser skal ikke kun formes af arbejdsmarkedets behov
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Fra snyd til transparens: AU forbereder paradigmeskifte for brugen af AI






















