JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris

I anledning af JP/Politikens Hus' opkøb af Altinget og Mandag Morgen indstiftes Altingets Demokratipris. Prisen skal anerkende initiativer, der styrker demokratiet i Danmark, Norge og Sverige.
Altingets Demokratipris er en ny nordisk pris, der årligt gives til personer eller organisationer, som styrker demokratiet og den demokratiske deltagelse i de tre lande.
"Vi har stærke demokratier i Norden, men demokratisk deltagelse er ikke en selvfølge. Derfor ønsker vi med Altingets Demokratipris at anerkende initiativer, som bidrager til at styrke den demokratiske deltagelse i Danmark, Norge eller Sverige," siger Klaus Høeg-Hagensen, administrerende direktør i JP/Politikens Hus.
Prisen indstiftes af JP/Politikens Hus og har til formål at sætte fokus på konkrete handlinger og løsninger, der gør en positiv forskel for demokratiet i Norden.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
























