Bliv abonnent
Annonce

Dansk forskning har to store problemer. Med et "nybrud" er Egelund klar til at løse dem

Christina Egelund (M) præsenterede i dag regeringens  forsknings- og innovationspolitiske udspil. Her vil den fordele 18,8 milliarder kroner til forskning over fire år.
Christina Egelund (M) præsenterede i dag regeringens  forsknings- og innovationspolitiske udspil. Her vil den fordele 18,8 milliarder kroner til forskning over fire år.Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
23. oktober 2025 kl. 05.00

Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) mener selv, at hun med regeringens nye udspil for forskning og innovation har begået et "nybrud". Et nybrud i en størrelse, der ikke er set i dansk forskningspolitik siden Anders Fogh Rasmussens regeringstid.

Regeringen foreslår at bruge 18,8 milliarder kroner over fire år til forskning i blandt andet rumteknologi, forsvarsteknologi, grøn omstilling og kritiske teknologier, som kan styrke Danmarks konkurrencekraft i det teknologiske kapløb mod Kina og USA.

"Jeg er meget, meget, meget, meget glad, for jeg mener, at det her er et ægte og et meget nødvendigt nybrud i dansk forskningspolitik, som kan bringe os fremad," siger Christina Egelund til Altinget.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026