Østergaard går på ferie med store ubesvarede spørgsmål

Når Morten Østergaard (R) i disse dage for første gang pakker sommerferietasken som minister, skal han formentlig finde plads til tykke mapper og arbejdspapirer blandt badebukserne og solcremen.Til efteråret bliver det næppe lige så nemt for ministeren at tegne glansbilleder. Globaliseringsmidlerne udløber ved årsskiftet, og derfor skal ministeren ud og hente mange nye penge, hvis ikke hans presseafdeling skal til at lede efter søforklaringer i spinhåndbogen. Alt andet end en øget investering i forskning og uddannelse vil være at betragte som et radikalt nederlag.
Tyson Lyall
Redaktør, Altinget | Forskning & Innovation
Efter et hektisk folketingsår ligger der flere store opgaver og venter forude for Danmarks uddannelsesminister. Selvom han indtil videre har præsteret en lang række resultater på sit ressortområde, så står blandt andet SU'en og akkrediteringssystemets fremtid og blafrer i sommervinden.
Altinget | Forskning & Innovation har kigget tilbage på forsknings-året, der gik, og ser samtidig frem mod næste folketingsårs udfordringer.
Parat fra start
For nøjagtig 267 dage siden overtog Morten Østergaard posten som videnskabsminister fra Charlotte Sahl-Madsen (K). Titlen ændrede han selv med det samme, så århusianeren i dag er minister for forskning, innovation og videregående uddannelse.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Nordforsk: Vi vil gerne åbne for, at flere forskningsmiljøer kan søge støtte til nordisk forskning
- Rektor: Fremtidens uddannelser skal ikke kun formes af arbejdsmarkedets behov
- Øget krav om forsvarsforskning giver forskere umulige dilemmaer
- Fra snyd til transparens: AU forbereder paradigmeskifte for brugen af AI






















