Bliv abonnent
Annonce
Om  
Richard John Wright

Roche finder midlertidig chef for dansk forskningscenter i egne rækker

23. maj 2018 kl. 15.15

Englænderen Richard John Wright bliver ny direktør for Roches forskningscenter, Roche Innovation Center Copenhagen (RICC), der har fokus på den tidlige udvikling af lægemidler.

Det skriver MedWatch.

Han skal bestride stillingen midlertidigt, fortæller Morten Wiberg, pressechef i Roche Danmark.

”Richard Wright vil beklæde stillingen, indtil der er fundet en ny administrerende direktør til RICC. Roche har iværksat en proces for at finde en ny adm. direktør til RICC. Roche forventer at afslutte denne proces senere på året,” siger han til MedWatch. 

Richard John Wright kender allerede medicinalkoncernen godt. Siden 2007 har han nemlig været medlem af bestyrelsen i det danske forskningscenter og landechef for Roche i Danmark og Island, mens han har arbejdet i forskellige andre stillinger i koncernen siden 2006.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026