Bliv abonnent
Annonce

SDU-forskere skal analysere danskernes bevægelse under coronakrisen

3. april 2020 kl. 08.38

Får danskerne rørt sig nok under coronanedlukningen?

Det spørgsmål skal en gruppe forskere fra Syddansk Universitet forsøge at besvare ved hjælp af en spørgeskemaundersøgelse, der finder sted over påsken 2020.

Det skriver Syddansk Universitet i en pressemeddelelse.

"Det bliver virkelig spændende at undersøge, om danskerne har fundet nye måder at bevæge sig på i denne tid, og om der måske er opstået nye bevægelsesvaner, vi ønsker at fortsætte med, når vi får hverdagen tilbage," fortæller adjunkt Charlotte Pawlowski, der også er initiativtager til undersøgelsen.

Charlotte Pawlowski er ph.d. og har en kandidat i Human Ernæring. Hun er ansat ved Institut for Idræt og Biomekanik på Syddansk Universitet. Det er netop en forskningsenhed fra dette institut, der skal gennemføre undersøgelsen.

Undersøgelsen udsendes via Facebook, hvor alle fra 15 år kan deltage. Derudover vil der være videointerviews med forældre og børn i alderen 7-15 år.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026