3. marts 2017 kl. 07.57
Sønderborg og Faaborg-Midtfyn Kommune er gået sammen om et nyt projekt, der skal forbinde de to kommuner. I den forbindelse har styregruppen valgt Danfoss-manden Jørgen Mads Clausen som formand for projektets styregruppe. Det skriver projektet i en pressemeddelelse.
Den nye bro mellem de sydlige danske øer skal erstatte færgen mellem Bøjden på Fyn og Fynshav på Als.
Jørgen Mads Clausen har de seneste ni år været bestyrelsesformand i Danfoss efter 12 år som direktør. Han er desuden grundlægger af Universe og nu projektformand for det nye transporttiltag, som skal skabe vækst i Syddanmark.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"




















