11,6 milliarder EU-kroner på vej til Danmark: Von der Leyen giver grønt lys til dansk genopretningsplan

17. juni 2021 kl. 16.30
BRUXELLES: Der er ros til den danske plan for, hvordan i alt 11,6 milliarder EU-kroner skal bruges til blandt andet grøn og digital omstilling i Danmark.
”Danmark er allerede en frontløber i den grønne og digitale omstilling. Ved at fokusere på reformer og investeringer, som vil accelerere den grønne omstilling, sætter Danmark et stærkt eksempel. Jeres plan viser, at Danmark ser mod fremtiden med ambition og selvtillid,” lød det fra EU-kommissionsformand Ursula von der Leyen, da hun på et pressemøde gav sit grønne lys til den danske plan.
"Det er ambitiøst, og det er langsigtet," lød beskrivelsen.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Klimaministeriets "urealistiske” forventninger til skovrejsning skaber bekymring: ”Det går alt for langsomt”











