Om
Søren Møller Andersen
Mona Juul
Søren Møller Andersen
Mona JuulTidligere pressechef i Vindmølleindustrien bliver rådgiver for Mona Juul

12. juni 2024 kl. 12.00
Søren Møller Andersen, der har bestredet rollen som særlig rådgiver for Claus Hjort (V), bliver nu særlig rådgiver for Konservatives formand Mona Juul.
Det oplyser Konservative til Altinget.
"Søren Møller Andersen er en stærk profil med erfaring fra både politik og erhvervsliv. Det synes jeg er en rigtig god kombi, og jeg glæder mig stort til at få Søren med på det konservative hold på Christiansborg," oplyser Mona Juul.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Klimaministeriets "urealistiske” forventninger til skovrejsning skaber bekymring: ”Det går alt for langsomt”











