Ny centerchef for børn og unge i Gribskov Kommune
1. december 2014 kl. 14.44
Helle Mariager, 54, er fra 1. januar ny centerchef i Gribskov Kommune. Hun kommer fra en lignende stilling i Holbæk Kommune. Det skriver Sn.dk.
Helle Mariager har siden 2010 arbejdet i Holbæk Kommune som chef for børn- og ungeområdet. Inden sin tid i Holbæk, har hun gennem 10 år været ansat i Aalborg Kommune. Privat bor Helle Mariager i Slagslunde i Egedal Kommune. Helle Mariager har en bachelor i ernæring og sundhed.
I Gribskov Kommune afløser hun Signe Riedel, som fratrådte 1. september for at søge nye udfordringer.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- #dkpol: Mette Frederiksens formel virker ikke længere
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Poul Madsen: En højere spærregrænse vil være en katastrofe for demokratiet
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
























