52 millioner kroner skal hjælpe unge hjemløse
For at reducere antallet af unge, der ikke har et sted at bo, afsætter Manu Sareen nu 52 millioner kroner til at styrke den forebyggende indsats mod hjemløse unge.
Det skriver Socialministeriet i en pressemeddelelse.
"Vi skal gøre alt, hvad vi kan, for at de her unge får samme muligheder som deres jævnaldrende. Unge hjemløse ligner på ydersiden alle andre unge, og de opfatter sjældent sig selv som rigtige hjemløse. Mere end halvdelen af dem lever som såkaldte sofasurfere og overnatter rundt omkring hos venner, bekendte og familie i stedet for et forsorgshjem," siger socialminister Manu Sareen og fortsætter:
"Det gør det ekstra svært at spotte og hjælpe dem, og derfor styrker vi nu kommunernes indsats med at forebygge hjemløshed og sætte tidligt ind med hjælp, før problemerne vokser sig for store for den unge."
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- #dkpol: Mette Frederiksens formel virker ikke længere
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Poul Madsen: En højere spærregrænse vil være en katastrofe for demokratiet
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
























