Albertslund Kommune har fundet ny afdelingschef for kommunens sundhed, pleje og omsorgsområde. Valget er faldet på Ida Kock Møller, der senest kommer fra en stilling som områdeleder for sundhed og forebyggelse i Helsingør Kommune.
Det skriver Danske Kommuner.
Ida Kock Møller skal efterfølge Ida Byrge Sørensen, der tilbage i maj måned blev afdelingschef for sundhed og omsorg i Guldborgsund Kommune.
50-årige Ida Kock Møller er uddannet ergoterapeut fra Produktionshøjskolen Metropol 1996, hun har en master i kommunikation og marketing fra Copenhagen Business School i 2006 og afsluttede i 2014 en diplomuddannelse i ledelse og organisation fra Metropol.
Hun har tidligere i karrieren blandt andet været ansat som marketingkonsulent i Alm. Brand. Ida Kock Møller har været ansat i Helsingør Kommune siden januar 2010, først som teamkoordinator i center for sundhed, idræt og medborgerskab og fra februar 2014 som områdeleder for sundhed og forebyggelse.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet



















