Bliv abonnent
Annonce

Bent Hansen: Fælles politik allerede fra 2016

Svage medicinske patienter er en gruppe af patienter, som vil få særlig stor gavn af, at det regionale og kommunale sundhedsvæsen hænger bedre sammen. Det håber mange, at en kommende fusion mellem KL og Danske Regioner vil bidrage til. 
Svage medicinske patienter er en gruppe af patienter, som vil få særlig stor gavn af, at det regionale og kommunale sundhedsvæsen hænger bedre sammen. Det håber mange, at en kommende fusion mellem KL og Danske Regioner vil bidrage til. Foto: colourbox
28. november 2014 kl. 04.15

Fakta
KL og Danske Regioners fusionsplan

  • De to foreninger indgår med alle aktiver og passiver, selskaber mv. i fusionen.
  • Den nye organisation baseres på samme foreningsmodel som Danske Regioner og KL.
  • Der nedsættes et sammenlægningsudvalg bestående af formand/næstformand for de to organisationer, sekretariatsbetjent af de to administrerende direktører.
  • Formandsposten i den nye forening besættes af en kommunalpolitiker. Der vil være to næstformænd: en regionspolitiker og en kommunalpolitiker.
  • Et sigtepunkt er, at bestyrelsen i den nye forening udgør 25 medlemmer i første valgperiode efter etableringen – 17 kommunale og 8 regionale.
  • I følgende valgperioder udgør bestyrelsen 21 medlemmer, som partierne ved konstitueringen besætter med respekt for et passende forhold mellem kommunal - og regionspolitikere.
  • KL’s adm. dir. bliver adm. dir. i den nye organisation – Danske Regioners adm. dir. bliver vice-adm. direktør.
  • Danske Regioner består af en politisk ledelse og 175 medarbejdere.
  • KL består af en politisk ledelse og knap 400 medarbejdere.

Kilde: Kilde: KL og Danske Regioner

Formelt skal den mulige fusion mellem Danske Regioner og KL træde i kraft i 2018. Men hvis KL og Danske Regioners generalforsamlinger ender med at godkende den endelige fusionsplan i foråret 2016, så vil man allerede samme år kunne se fælles udspil fra Danske Regioner og KL.

Det vurderer Danske Regioners formand, Bent Hansen (S).

”Hvis fusionen bliver vedtaget i 2016, bliver der samme år oprettet fælles direktion og sekretariat. Og når vi så har et så tæt samarbejde, så kan man ikke længere forestille sig, at Danske Regioner og KL sender hver sit udspil ud og opfører sig, som om at den anden er modpart,” siger Bent Hansen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026