Tommy Sylvest
Henrik HvidestenFGU-direktør stopper efter bare ét år
FGU Midt- og Østsjælland skal have ny direktør. Det står klart, efter at Tommy Sylvest er fratrådt sin stilling fra 31. januar.
Det skriver FGU Midt- og Østsjælland i en pressemeddelelse ifølge Sjællandske.
Tommy Sylvest har haft stillingen siden januar 2019, men allerede efter ét år siger han farvel igen for at blive rektor for Politiskolen i Danmark.
FGU Midt- og Østsjælland åbnede første gang dørene for elever i august, så en stor del af arbejdet er gået med opstarten af en ny uddannelse.
"Det har været udfordrende, men også utroligt spændende at være med til at starte en helt ny uddannelsesinstitution op fra bunden. Jeg har hele vejen rundt både blandt medarbejdere, ledelse, bestyrelse og de mange samarbejdspartnere oplevet en stor opbakning og et berigende og konstruktivt samarbejde, som jeg gerne vil benytte lejligheden til at takke for," siger Tommy Sylvest i pressemeddelelsen.
Allerede i december, fire måneder efter uddannelsesinstitutionen åbnede, stod Tommy Sylvest ifølge Sjællandske i spidsen for en fyringsrunde, hvor 12 medarbejdere blev afskediget. Det skyldtes færre elever end forventet på institutionens skoler.
Nu er FGU Midt- og Østsjælland på jagt efter en ny direktør, forklarer bestyrelsesformand Henrik Hvidesten.
"Tommy har det seneste år haft en betydelig rolle i etableringen af vores helt nye FGU-institution og vil efterlade et tomrum. Det er nu vores opgave at finde den bedste mand eller kvinde til at fylde det ud," siger Henrik Hvidesten i pressemeddelelsen.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser


















