Bliv abonnent
Annonce

Fonde vil gøre velfærdssamfundet til en god investering

Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
22. april 2026 kl. 05.00

Der skal flere private penge ind i velfærdssamfundets tandhjul. Sådan kan man bedst beskrive den grundlæggende tanke bag et nyt samarbejde om skalering af sociale impact-investeringer, der kan bidrage til at løse sociale og sundhedsmæssige udfordringer.  

For mens Danmark nok har stærke sociale løsninger og fagprofessionelle miljøer med værdifuld viden, mangler der en bro til de kapitalstærke investorer, som kan skyde penge i velfærdsprojekter til gavn for borgere og samfund. Det er budskabet fra de fire store fonde, som er gået sammen om projekt 'Skalering af sociale impact-investeringer i Danmark'.

For en gangs skyld er det altså ikke pengene, der mangler.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026