
9. april 2025 kl. 16.40
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Selv om vi får at vide, at det står godt til med finanserne i kongeriget, så oplever mange, at den nære, lokale velfærd svigter.
Utryghed, mistrivsel og almindeligt mismod præger hverdagen for mange. Dette misforhold underbygges af nye tal på kulturområdet.
De tørre tal viser, at mens regeringen konsoliderer og udbygger på landsplan, så skæres der rask væk i kommunerne. Man giver med den ene hånd, mens man tager med den anden.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- #dkpol: Mette Frederiksens formel virker ikke længere
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Poul Madsen: En højere spærregrænse vil være en katastrofe for demokratiet
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
























