Bliv abonnent
Annonce
Om  
Leif Rye Hauerslev

Jysk FGU finder leder

3. januar 2019 kl. 12.16

Det bliver med Leif Rye Hauerslev i front, når den nye Forberedende Grunduddannelse (FGU) i Vejle, Fredericia, Billund og Middelfart kommuner åbner 1. august.

Det fremgår af en pressemeddelelse

Leif Rye Hauerslev kommer fra stillingen som leder på Midtbyens Gymnasium i Viborg. Han har desuden været ansat på Kolding Pædagogseminarium som adjunkt og senere lektor i samfunds- og socialfag.

"Med Leif Rye Hauerslev har vi fået en yderst kompetent kandidat, som passer perfekt til opgaven med at bygge den nye FGU-organisation op. Ud over sin store faglige viden og indsigt på undervisningsområdet så har Leif Rye Hauerslev også solid erfaring med ledelse og økonomi, så vi har fået en rigtig stærk kandidat, som vi ser frem til samarbejdet med," siger Anja Reilev, formand for FGU Vejle, Billund, Fredericia og Middelfart.

46-årige Leif Rye Hauerslev er uddannet cand.scient.soc. fra Aalborg Universitet i 2000.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026