Erik Lund
Mette AbildgaardK har fundet Mette Abildgaards vikar
69-årige Erik Lund får første dag i Folketinget, når Tinget genåbner til oktober.
Han skal nemlig afløse Konservatives gruppeformand Mette Abildgaard, som går på barsel i nogle måneder, det skriver Fyens Stiftstidende.
I 2015 stillede Erik Lund op til folketingsvalget, hvor han endte med at blive tredje suppleant på den konservative liste i Nordsjællands Storkreds.
Han stod derfor heller ikke først på listen til at vikariere for Abildgaard.
Men de to suppleanter foran den tidligere Allerød borgmester, Erik Lund, er Pernille Vermund og Mette Thiesen, som begge har takket nej til at indtage Abildgaards plads i Folketinget, da de har forladt partiet til fordel for Nye Borgerlige.
Erik Lund har været medlem af Det Konservative Folkeparti siden 1993, hvor han samme år blev valgt ind i Allerød Byråd. 24 år blev det til som medlem af byrådet, hvor han både har været borgmester, viceborgmester og gruppeformand.
Han er uddannet i skattevæsenet og har blandt andet været fagchef for inddrivelse og erhvervsligning i Skat København.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet


















