Kommentar af
Knud Aarup
Knud AarupKnud Aarup: KL bør kræve en omlægning af hele institutionsområdet, hvis de sociale udgifter skal bremses

26. maj 2025 kl. 03.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Lige om lidt begynder aftalespillet om kommunernes økonomi for 2026. Det bliver spændende, for der skal være kommunalvalg til november, og her skal regeringen (læs Socialdemokratiet) helst ikke opleve en gentagelse af resultatet fra EU-valget for et år siden.
Et af temaerne i forhandlingerne bliver det specialiserede socialområde. Det er modsat forudsætningerne i økonomiaftalerne tilbage fra 2024 ikke lykkedes at sætte en stopper for væksten i udgifterne til det specialiserede socialområde.
Allerede ved forhandlingerne om kommunernes i 2022 besluttede man at nedsætte et såkaldt ekspertudvalg, som skulle analysere væksten i udgifter til det specialiserede socialudvalg.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat





























