
Siden 2015 har Lars Keld Hansen været kommunaldirektør i Lemvig Kommune. Men 1. april 2023 træder han af og går på pension.
Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
I rollen som kommunaldirektør har Lars Keld Hansen blandt andet været med til at iværksætte Klimatorium, som er Danmarks internationale klimacenter, Sundhedshuset i Lemvig og digitalisering af kommunen.
"Jeg takker Lars Keld Hansen for den store indsats, han har ydet, og de resultater, der er opnået. Kommunaldirektøren har været en vigtig styrmand for en velfungerende besætning," udtaler Borgmester Erik Flyvholm (V).
Lars Keld Hansen har tidligere haft direktørstillinger i Randers og Favrskov Kommune. Inden da var han chef for Social og Kultur i Langå Kommune.
Ansættelsesprocessen for at finde en ny kommunaldirektør er begyndt.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet



















