Lene Espersen vil gøre Beskæftigelsesrådet mere proaktivt

9. maj 2017 kl. 03.00
Fakta
Lene Espersens CV:
Født: 26. september 1965
Uddannelse: Cand.oecon. fra Aarhus Universitet .
Politisk karriere:
Født: 26. september 1965
Uddannelse: Cand.oecon. fra Aarhus Universitet .
Politisk karriere:
- Medlem af Folketinget valgt i Nordjyllands Storkreds siden 1994
- Landbrugs- og fiskeripolitisk ordfører 1995-1999
- Politisk ordfører 1999 - 2001
- Justitsminister 2001 - 2008
- Økonomi- og erhvervsminister 2008 - 2010
- Formand for Konservative 2008 - 2011
- Udenrigsminister 2010 - 2011
- Udenrigspolitisk ordfører 2012 - 2014
- Politisk ordfører aug. 2014 - nov. 2014
- Administrerende direktør, Danske Arkitektvirksomheder 2014 -
- Bestyrelsesformand, Aalborg Universitet 2016 -
Beskæftigelsesrådet skal under sin nye formand lave mere selvstændigt arbejde.
I hvert fald hvis det står til formanden selv. Lene Espersen blev fredag udnævnt som efterfølger for Carsten Koch, der har ledet rådet siden 2010.
”Beskæftigelsesrådet har i mange år været et organ, der indsamlede den fremmeste viden på området og sørgede for at sikre evidens for, hvad der virker. Jeg ønsker mig, at vi fremadrettet ikke bare reagerer på ting, der er sat i gang, men at vi udnytter den enorme erfaring, der er omkring bordet, så vi kan blive mere politikformulerende,” siger Lene Espersen og fortsætter:
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





























