Bliv abonnent
Annonce

Lidegaard i hård kritik: Socialdemokratiet har kørt debatten om folkeskolen af sporet

Folkeskolens problemer handler ikke om uopdragne børn, men om manglende ressourcer, mener Martin Lidegaard (R). Hans parti står i disse år alene på en række spørgsmål i folkeskoleforligskredsen.
Folkeskolens problemer handler ikke om uopdragne børn, men om manglende ressourcer, mener Martin Lidegaard (R). Hans parti står i disse år alene på en række spørgsmål i folkeskoleforligskredsen.Foto: Robert Wengler/Ritzau Scanpix
5. december 2025 kl. 05.00

Folkeskolen bliver ikke bedre af, at politikerne udskammer forældre og holder dundertaler om ro, orden og disciplin.

Sådan lyder det fra Martin Lidegaard ved udgangen af et år rigt på politisk debat om folkeskolen.

"Samtalen om folkeskolen er ved at køre helt af sporet i stråmænd og nationalkonservative meldinger," siger den radikale partileder.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026