Fra 1. april skal Asbjørn Friis Jensen være ny direktør i Skanderborg Kommune og får ansvaret for områderne Økonomi, Digitalisering og Ejendomme.
Det skriver Skanderborg Kommune i en pressemeddelelse.
Den tiltrædende direktør kommer fra en lignende stilling i Favrskov Kommune, hvor han i dag er direktør for Job og Økonomi.
Asbjørn Friis Jensen ser frem til at besætte posten i Skanderborg Kommune.
"Den nye direktørstilling rummer udfordringer, som er enormt spændende, og som jeg gerne vil være med til at løse. Skanderborg er en af de kommuner, som vækster mest. Det er positivt. Det giver nogle unikke muligheder, men også udfordringer," siger Asbjørn Friis Jensen i pressemeddelelsen.
Asbjørn Friis Jensen har en lang karriere på snart 20 år i den kommunale sektor bag sig. Før direktøren kom til Favrskov Kommune, var han økonomichef i Hadsten Kommune.
Asbjørn Friis Jensen er uddannet økonom fra Aarhus Universitet.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om ulovlige anbringelser



















