Podcast: Det ved vi om millionsvindelsagen fra København

30. november 2020 kl. 17.11
Abonner i iTunes | Spotify | Acast
En ny svindelsag fra Københavns Kommune er klar til at blive foldet ud.
Det er ikke længe siden, at Danmark blev chokeret af den opsigtsvækkende svindelsag om Britta Nielsen, der svindlede for over 120 millioner kroner igennem sit arbejde i Socialstyrelsen - og efterfølgende dukkede der også sager op om svindel i Forsvaret.
Nu er der dukket en ny sag op i Københavns Kommune - under Teknik- og Miljøforvaltningen - der formentlig drejer sig om svindel for 50 millioner kroner.
Hvad er op og ned i den sag? Hvad mangler der fortsat svar på?
Det ser Altingets hovedstadsredaktør, Kasper Kaasgaard, nærmere på i denne udsendelse.
Artiklen var skrevet af
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat




























