Bliv abonnent
Annonce
Om  
Merete Riisager

Riisager nedsætter arbejdsgruppe for Fælles Mål

6. december 2017 kl. 09.00

Undervisningsminister Merete Riisager (LA) vil lade en arbejdsgruppe bestående af fagpersoner se på, hvordan "reduktionen af Fælles Mål bedst udmøntes på læringsplatformene". 

Sådan skriver Undervisningsministeriet i en pressemeddelelse

I oktober nedsatte ministeren en rådgivningsgruppe, der skulle se på implementering af aftalen, der giver folkeskolerne øget frihed omkring Fælles Mål. Men rådgivningsgruppen skal ikke beskæftige sig med digitale læringsplatforme, og det får nu ministeren til at nedsætte arbejdsgruppen. 

LogoKommunal
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026