Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
David Trads

Stærk biografi dokumenterer, at Bidens fysiske forfald og årenes svækkelse er en hindring

Bidens fremskredne alder er en hindring for ham. Det tapper ham for energi til at fremstå robust, og hans offentlige fremtoning afspejler et fysisk forfald, skriver Franklin Foer i en ny biografi om Joe Biden.<br>
Bidens fremskredne alder er en hindring for ham. Det tapper ham for energi til at fremstå robust, og hans offentlige fremtoning afspejler et fysisk forfald, skriver Franklin Foer i en ny biografi om Joe Biden.
Foto: Kent Nishimura/AFP/Ritzau Scanpix

The Last Politician: Inside Joe Biden's White House and the Struggle for America's Future
Franklin Foer
Udgivet af Penguin, 414 sider, udkom 5. september 2023


Da jeg for kort tid siden mødte en central strateg for Demokraterne til en middag i København, spurgte jeg ham, hvor stort et problem Joe Bidens høje alder er:

”Helt uden tvivl det største problem for hans genvalg. By far! Demokrater og svingvælgere kan generelt rigtigt godt lide Uncle Joe, men de er virkelig, virkelig bekymret for, om han er ved at falde af på den. Sådan er det.”

Strategen, der varmt støtter Biden, lagde ikke fingrene imellem. I fokusgrupper, forklarede han, selv dem, som er foretaget blandt vælgere, der med stor sandsynlighed agter at stemme på Demokraterne, er præsidentens 80 år emne numero uno:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026