Bliv abonnent
Annonce

Ny måling: Stort flertal vil have DR finansieret via skatten

Syv ud af ti danskere vil hellere betale til DR over skatten end via licens.
Syv ud af ti danskere vil hellere betale til DR over skatten end via licens.Foto: Colourbox.com
9. marts 2017 kl. 05.00

Fakta
Følgende partier går ind for at afskaffe medielicens:
Enhedslisten, SF, Dansk Folkeparti, Radikale og Liberal Alliance.

Følgende partier er villige til at drøfte en afskaffelse af licensordningen:
Venstre og Socialdemokratiet.

Det er de færreste danskere, der jubler, når den halvårlige licensopkrævning på 1.238 kroner dumper ind af brevsprækken. Til gengæld foretrækker et stort flertal af danskerne at betale regningen via deres lønseddel.

Som udgangspunkt kan jeg sagtens se en fordel i at finansiere det over skatten. Primært med det argument, at finansieringen vil blive socialt afbalanceret

Britt Bager
Medieordfører, Venstre

Det viser en ny meningsmåling, som Norstat har foretaget for Altinget.

Her svarer 36 procent af danskerne, at de er "enige" i, at DR bør finansieres over indkomstskatten frem for licensopkrævning, mens 34 procent er "overvejende enige".

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026